--.-° --% 0мм

Замість бюджетної форми навчання в Україні запровадять систему співфінансування від держави

18:51, 5 янв 2024 , ІА "Кривбас Он-лайн", новини Кривий Ріг
Замість бюджетної форми навчання в Україні запровадять систему співфінансування від держави

Розмір державного гранту залежатиме від результатів зовнішнього оцінювання знань (ЗНО/НМТ). Повне покриття отримають лише вступники, які мають найкращі результати ЗНО/НМТ, обирають спеціальність, якої першочергово потребує держава, належать до вразливої категорії.

Законопроєкт «Про внесення змін до деяких законів України щодо фінансування здобуття вищої освіти та надання державної цільової підтримки її здобувачам» погодив Кабінет Міністрів України сьогодні, 5 січня. Тепер його розглядатиме Верховна Рада України. Про основні передбачені ним зміни розповіли у Міністерстві освіти і науки.

По-перше закон змінить жорстке розділення між бюджетним та контрактним навчанням на систему співфінансування від держави. Більшість студентів навчатиметься за державним або регіональним замовленням, державними грантами, пільговими довгостроковими кредитами, коли їхню вартість навчання повністю або частково сплачуватиме держава, а решту здобувачів фінансуватимуть за кошти фізичних (юридичних) осіб.

Розмір державного гранту залежатиме від результатів зовнішнього оцінювання знань (ЗНО/НМТ) та може сягати до 100% покриття вартості навчання. Його не треба буде повертати, він не передбачає жодних зобов’язань щодо відпрацювання. Іншу частину студент співфінансуватиме або матиме можливість отримати пільговий довгостроковий кредит.

Система державного замовлення залишається. Найкращим студентам буде надано можливість безоплатно навчатися на місцях державного та регіонального замовлення за конкурсними балами абітурієнтів через адресну процедуру.

«Якщо Верховна Рада оперативно ухвалить законопроєкт, нова система грантів запрацює вже з вересня 2024 року. Ці зміни сприятимуть зростанню фінансових ресурсів у сфері вищої освіти, посилять спроможність українців оплачувати здобуття вищої освіти завдяки механізму співфінансування та оптимізують використання держкоштів», – зазначили у МОН.

Бюджетні місця для вразливих категорій вступників збережуться.

«Цьогоріч плануємо запустити масштабну реформу вищої освіти.

Зараз є навчання «на бюджеті» і за контрактом. Ми пропонуємо змінити такий підхід, аби охопити державною підтримкою якнайбільше студентів.

Сьогодні ухвалюємо законопроєкт, який передбачає, що у майбутньому студенти зможуть навчатись за рахунок державного замовлення, державних грантів, пільгових кредитів, а також на контрактній формі навчання.

Державне замовлення — це повністю безоплатне навчання студента за бюджетні кошти.

Одночасно ми запроваджуємо модель державних грантів, які дозволять повністю або частково покрити витрати на навчання.

Зараз 60% студентів навчається на контракті. Наша мета — щоб навпаки, понад 60% студентів отримували різні види державної підтримки», – повідомив Прем’єр-міністр Денис Шмигаль.

КОММЕНТАРИИ — 0


Популярное

Топ обсуждаемых