О. Вілкул: Наші міжнародні партнери довіряють Кривому Рогу і завдяки цьому збільшують підтримку місту

13:10, 7 июл 2025 , ІА "Кривбас Он-лайн", новини Кривий Ріг

Кривий Ріг уже сьогодні сприймається як потенційний центр відновлення України. Люксембург збільшив фінансування проєкту з підтримки та розвитку Криворіжжя на понад 10%.

За результатами першого року реалізації проєкту співпраці з Великим Герцогством Люксембург проведено засідання Керуючого комітету проєкту «КРИЦЯ: підтримка відновлення Кривого Рогу та Криворізького району» та обговорення із керівництвом міста та Радою оборони Кривого Рогу планів на майбутнє. До участі у Керуючому комітеті долучилися представники уряду України та Великого Герцогства Люксембург. 

Проєкт стартував у 2024 році та швидко перетворився на один із наймасштабніших прикладів двосторонньої підтримки в історії співпраці Люксембургу.

«За цей рік Кривий Ріг показав високу ефективність та прозорість співпраці. Завдяки цьому загальний бюджет проєкту підтримки Люксембургом Криворіжжя збільшився більш ніж на 10% і наразі становить 56 мільйонів євро. Це — найбільша двостороння програма Люксембургу у світі», - сказав керівник люксембурзького проєкту «КРИЦЯ» Геннадій Русанов.

«Ми реалізуємо цей проєкт по стандартам Європейського союзу: були проаналізовані потреби, сформовані ключові напрями роботи з індикаторами ефективності і механізми взаємодії та посилення існуючих міських програм, створені спільні професійні команди, забезпечена прозорість дій. Наша спільна мета - відновлення та розвиток Кривого Рогу, підтримка криворіжців», - сказав голова Ради оборони Кривого Рогу Олександр Вілкул. Він подякував Уряду Великого Герцогства Люксембург та України за підтримку міста.

«Цей проєкт — не лише про техніку чи будівлі. Це - інвестиція в гідність, безпеку та майбутнє людей», — наголосив Олексій Рябикін, заступник Міністра розвитку громад та територій України.

Результати за рік співпраці.

У фокусі проєкту — посилення існуючих міських програм, зокрема, це: дошкільна, шкільна і професійна освіта, підтримка підприємців, інклюзія та безпека дітей, зміцнення енергетичної стабільності міста та підтримка спроможності місцевої влади - навчання проєктному менеджменту та сучасним системам управління відповідно до завдань України в рамках євроінтеграції.

Навчальні заклади Кривого Рогу вже отримали 12 186 ноутбуків та 3 934 одиниць оргтехніки, створено більше 162 IT-класів. У закладах  профтехосвіти відкрито три нові майстерні. 150 викладачів шкіл пройшли тренінги з кар'єрного консультування. На базі освітніх закладів міста відкрили чверть сотні бізнес-клубів, а для понад 2000 учнів шкіл проводиться програма з профорієнтації.

Більше 220 підприємців Кривого Рогу для створення та розвитку бізнесу  отримали гранти на суму 1,85 мільйона євро, що дозволило створити 116 нових робочих місць.

Майже 2900 дітей з особливими освітніми потребами отримали доступ до якісніших послуг у 17 закладах освіти, де в межах проєкту створено спеціальні сенсорні кімнати, а педагоги пройшли навчання з роботи із закупленим обладнанням.

Для батьків до кінця літа буде запущена інформаційна кампанія щодо раннього моніторингу розвитку дитини, це дозволить своєчасно виявляти відхилення та впроваджувати сучасні підходи для підтримки малечі з особливими освітніми потребами.

Плани подальшої роботи.

«Кривий Ріг уже сьогодні сприймається як потенційний центр відновлення України. Ми відібрали 40 ініціатив, і 10–20 із них уже найближчим часом можуть отримати фінансування», — підкреслив Стівен Таппер, заступник керівника проєкту «КРИЦЯ».

В тому числі, до кінця 2025 року в рамках проєкту планується: відкрити ще чотири нові майстерні у закладах профтехосвіти, облаштувати чотири технологічні простори для молоді, створити 8 цифрових освітніх центрів, провести тренінги з надолуження освітніх втрат, психосоціальної підтримки дітей для понад тисячі вчителів. Особлива увага буде приділена надолуженню освітніх втрат серед школярів Кривого Рогу.

Для розвитку молодіжного потенціалу восени стартує програма UActive - 10-місячна освітня програма для підлітків 13-17 років (учнів 8-11 класів), спрямована на розвиток лідерських якостей, креативності та підприємницького мислення. Ініціатива реалізується благодійним фондом savED разом із партнерами. Учасники у складі команд (до 10 учнів у кожній) працюють над вирішенням проблем своїх громад і створенням сталих проєктів. Автори найкращих ініціатив отримають гранти на реалізацію своїх ідей - до 5000 доларів США.

Буде продовжена програма надання грантів та пільгових кредитів для підприємців. Зокрема, для розвитку молодіжного підприємництва випускники профтехосвіти зможуть отримувати гранти. А у рамках міської ветеранської стратегії «Політика ветеранів - політика Героїв» за рахунок співпраці із Люксембургом буде додано ще один компонент - завдяки програмі STARR ветерани та ветеранки зможуть отримати гранти на розвиток власної справи. Керівник проєкту Геннадій Русанов зазначив, що докладний механізм з отримання грантів буде представлений до кінця року.

Важливим кроком у напрямку безпеки стане проведення ремонтних робіт в існуючих укриттях у 16 школах та дитячих садочках, в яких навчаються 8 000 маленьких криворіжців.

Ще одним напрямом у сфері безпеки стала підготовка 162 тренерів з мінної безпеки та початок створення у Кривому Розі спеціалізованого освітнього хабу з навчання цивільній безпеці та першій домедичній допомозі.

«Цей проєкт — не лише про посилення стійкості. Ми створюємо основу для довготривалого розвитку. Уже сьогодні бачимо результати, які дають впевненість у завтрашньому дні», — зазначив Сергій Мілютін, заступник міського голови Кривого Рогу.

Також, триває активна модернізація енергетичної інфраструктури — закуплено 54 сонячні електростанції, які встановлюються у дитсадках, школах, лікарнях, ЦНАПах та дитячих будинках сімейного типу Кривого Рогу. Крім того два великі медзаклади міста отримають потужні джерела безперебійного живлення для бомбосховищ, а три дитячі будинки сімейного типу, які знаходяться у квартирах, забезпечать зарядними станціями EcoFlow

Спільна робота  отримала високу оцінку з боку уряду Люксембургу. «Ми бачимо ефективність цієї програми. І без перебільшення — це найважливіший проєкт, який Люксембург реалізує у світі. Ми залишаємося відданими підтримці України», — наголосив Клод Єнтген, координатор двостороннього співробітництва з боку Люксембургу.

Довідково. Проєкт «КРИЦЯ: підтримка відновлення Кривого Рогу та Криворізького району» реалізується за фінансування Великого Герцогства Люксембург спільно з агенцією розвитку LuxDev та компанією PROMAN.

КП «Інститут розвитку міста Кривого Рогу»

КОММЕНТАРИИ — 0


Популярное

Топ обсуждаемых