--.-° --% 0мм

В Україні відзначають День пам'яті героїв Крут

13:24, 29 янв 2024 , ІА "Кривбас Он-лайн", новини Кривий Ріг

106 років тому відбувся історично важливий бій під Крутами українських студентів і гімназистів з більшовиками за Українську Народну Республіку та поклали найдорожче на вівтар свободи – власні життя. Вклоняємося подвигу українських студентів і гімназистів, які 29 січня 1918 року прийняли нерівний бій з більшовицькою навалою біля станції Крути.

У бою під Крутами брали участь біля 400 юнкерів – старшин (офіцерів) і курсантів Першої української військової школи ім. Богдана Хмельницького, які на той час уже мали бойовий досвід (деякі з них навіть пройшли фронти Першої світової), бійці Куреня Смерті – добровольчого підрозділу, сформованого з вояків, які повернулися з Першої світової війни, та вільні козаки з міста Глухова, які мали бойовий досвід. Саме вони, а не гімназисти та студенти без вишколу, складали основні бойові сили оборонців Крут.

Наприкінці 1917 року Молода Українська Народна Республіка проголосила свою автономію у складі Росії і взяла курс на будівництво демократичної держави. Тривала Перша світова війна.

17 грудня 1917 року Українська Центральна Рада отримала ультиматум за підписом Леніна та Троцького. Керівництво УНР відхилило ультиматим більшовиків та почало спроби вирішення конфлікту за допомогою дипломатії. «Червоні» почали свій наступ з двох напрямків. 20-тисячний загін під керівництвом  Антонова-Овсєєнка вирушив з боку Ростова на Східну Україну. На північному сході розгортався 6-тисячний «Східний фронт» Михайла Муравйова. До кінця грудня 1917 року більшовики встановили владу на більшій частині Сходу України та почали наступ на Київ.

Захищати столицю було нікому. 15-тисячна армія, яку на той момент мала УНР, була деморалізована довгою війною, розчарована у політиці Центральної Ради та, врешті-решт, порушила наказ. Значну роль в цьому зіграла також більшовицька пропаганда.

Створений студентський курінь Січових стрільців нараховував дві сотні добровольців, в основному студентів київських університетів. Керівництво загоном взяв на себе старшина Андрій Омельченко. Добровольці почали тренування, які продовжувались не більше тижня, до 26 січня.

Вранці 28 січня сотні студентського куреня прибули на станцію Крути та почали рити окопи, займаючи позиції. Озброєння катастрофічно бракувало – загін мав лише 16 кулеметів, невеликий бронепоїзд та обмаль патронів.

Бій під Крутами розпочався 29 січня о дев’ятій ранку з бойового зіткнення захисників з передовим загоном матросів, які намагалися взяти станцію одним ударом. Більшовики мали значну чисельну перевагу, їхній трьохтисячний загін намагався взяти захисників в кільце. З тилу крутян підтримував бронепоїзд з гарматою, який обстрілював нападників.

У запеклому п’ятигодинному бою захисники понесли значні втрати, але змогли відбити перші атаки ворога. Але боєприпасів не вистачало. Омельченко запросив підтримки, але штаб не відповів. Як з’ясувалося потім, штабісти кинули бійців напризволяще, втікаючи на потязі назад до Києва.

Юнкери та студенти почали відступати, а зіткнувшись в рукопашному бою з професійними військовими, крутяни понесли великі втрати, загинув і старшина Омельченко. Тільки резерв, який вчасно прийшов на допомогу, зашкодив більшовикам взяти бійців у полон.

Приблизно о 17 годині розрізнені частини захисників зібралися разом. Але розвідувальний загін, приблизно 30 чоловік, загубив орієнтир та потрапив у полон. За розповідями очевидців, «червоні» жорстоко знущалися над полоненими, потім всіх розстріляли. Ідучи на страту, Григорій Піпський, учень сьомого класу, почав співати «Ще не вмерла Україна», решта його підтримали.

Так закінчилася битва під Крутами. За різними джерелами, українська сторона втратила вбитими від 300 до 400 чоловік, але змогла затримати більшовицьку армію, вигравши для УНР трохи часу. Ця затримка дала змогу Центральній Раді заключити Берестейський мир 9 лютого 1918 року та зберегти молоду Українську Державу.

Подвиг студентів-крутян став символом мужності та беззастережної любові до власної Батьківщини. За часів радянської влади, про бій під Крутами забули на довгих 70 років, до отримання Україною незалежності. Тільки в останні роки історики почали активно вивчати наявні матеріали битви під Крутами, вважаючи її однією з визначних сторінок історії України, яку ми маємо пам’ятати.

КОММЕНТАРИИ — 0


Популярное

Топ обсуждаемых