--.-° --% 0мм

Усе, що варто знати мешканцям Кривого Рогу для оформлення субсидій

08:30, 8 сен 2010 , ИА "Кривбасс On-Line" г.Кривой Рог

Усе, що варто знати мешканцям Кривого Рогу для оформлення субсидійНа сьогоднішній день по всій Україні ведеться активна робота з оформлення субсидій для населення. Кожне регіональне управління праці та соціального захисту населення (в тому числі, і Криворізьке) отримало від Мінпраці, де працює центральний координаційний центр по субсидіях, всю необхідну для цього документацію та інформаційні матеріали.

Нагадаємо, що цього року субсидію на житлово-комунальні послуги може отримати майже кожен, хто звернеться у місцеві органи соціального захисту із заявою, надасть декларацію про свої доходи, які надаватимуть йому право на субсидію. Громадянам, які мають інші доходи, крім пенсій і соціальної допомоги, необхідно додати довідки про доходи. Якщо витрати на оплату житлово-комунальних послуг в межах встановлених норм перевищать 15% сімейного доходу, різниця буде компенсована державною субсидією. Для сімей, які складаються лише з непрацездатних та пенсіонерів, обов’язкова плата становитиме 10%.

До кожної криворізької родини, в якій проживають пенсіонери, вже повинні були надійти пакети документів для оформлення такими родинами субсидій за спрощеним порядком, який надає можливість безкоштовно надіслати документи поштою, без відвідування управлінь соціального захисту. За роз’ясненням основних питань, пов’язаних з оформленням та отриманням субсидії мешканцями Кривого Рога ІА «Кривбас On-Line» звернулося до в. о. керівника управління праці та соціального захисту населення Ольги Калугіної.


- Ольго Яківно, багатьох криворіжців хвилює питання: чи мають вони право на оформлення субсидій, якщо у них є борги по сплаті комунальних послуг? Законодавчо їх права не обмежуються, але мешканці нашого міста нерідко з цього приводу стикаються з відмовами при оформленні субсидій.

- Якщо борги виникли до 1 грудня 2006 року, то в цьому випадку субсидія призначається за умови укладання договору на реструктуризацію заборгованості. Це обов’язкова законодавча норма. Якщо в людини заборгованість почала накопичуватись вже після 1 грудня 2006 року, то наявність боргів не вплине на призначення субсидії. Хоч людина з цього часу заборгувала 500 або навіть 5000 гривень. Але варто звернути увагу на єдину умову: якщо людині вже призначили субсидію, то вона повинна обов’язково в повній мірі сплачувати усі нараховані на її квартиру комунальні платежі і, за можливості, погашати свої наявні борги.

- Частина криворіжців ще до нині впевнена, що за оформленням субсидії треба звертатися до КЖП…

- Ні, до КЖП не варто звертатись, - вони не опікуються цим питанням. Субсидію оформляють управління праці та соціального захисту, які знаходяться при кожному виконкомі районних рад нашого міста (дивись список телефонів районних управлінь в кінці статті – прим. авт.). Там же ж криворіжці можуть надати документи на оформлення субсидій, декларацію, довідки про доходи, і заяву з прохання розглянути питання оформлення їм субсидії на комісії.

- Хто із членів сім’ї має заповнювати заяву на субсидію?

- Субсидія призначається власнику (співвласнику) житла, наймачу житла у громадському державному житловому фонді, члену житлового кооперативу, на якого відкрито особовий рахунок за місцем реєстрації. Саме цією особою має заповнюватися заява на призначення субсидії. У тій спрощеній формі заяв, які вже надіслані пенсіонерам, чітко написано, що заповнюється заява особою, на яку відкрито особовий рахунок по оплаті житлово-комунальних послуг.

- Субсидія надається за місцем проживання, але документи потребують за місцем реєстрації. Тобто є такі розбіжності, як їх можна подолати?

- Розбіжностей немає, тому що субсидія надається за місцем реєстрації громадянина, з урахуванням всіх зареєстрованих у даному житловому приміщенні осіб, яким нараховується плата за житлово-комунальні послуги. Призначається субсидія тій особі, на яку відкрито особовий рахунок по сплаті за ЖКП. Тобто субсидії призначаються громадянам за зареєстрованим місцем їх проживання.

- Хто взагалі може не турбуватися щодо отримання субсидій?

- Кожен громадянин сам може зробити попередній розрахунок, чи може він розраховувати на субсидію чи ні. Розрахунок не складний: береться дохід всіх членів сім’ї, зареєстрованих на даній житловій площі, за попередні шість місяців, ділиться на 6 – так обраховується середньомісячний дохід. Далі треба взяти відповідний відсоток цього доходу – 10% (для сімей, які складаються лише із непрацездатних) чи 15% (для всіх інших сімей) і порівняти з місячною платою за житлово-комунальні послуги в межах норм. Якщо плата за житлово-комунальні послуги є вищою за визначений відсоток (10% або 15%) сімейних доходів, то сім’я має право на субсидію, якщо не перевищує його – то необхідно дочекатися опалювального періоду, коли збільшуються комунальні платежі і знову зробити розрахунок.

Що ж до того, хто не має права на субсидію, то тут важливий майновий стан громадян, а саме: наявність у володінні більше одного автомобіля, додаткових житлових приміщень. Також субсидія не призначається тим, хто протягом року придбав нове житло або здає власне житло в оренду.

- Чи може людина жити, наприклад, у три- чи чотирикімнатній квартирі і отримувати субсидію тому, що зарплата у неї невелика?

- Звичайно, кожна людина може отримувати субсидію у межах визначених норм користування житловою площею, які становлять 21 квадратний метр на кожну особу і додатково 10,5 кв. м на сім’ю, та встановлених нормативів користування  комунальними послугами. Якщо це одиноко проживаюча особа, то така норма - 31,5 кв. м. Якщо це однокімнатна квартира – субсидія надається на всю житлову площу.

Коли нарахування в межах норм перевищують 15 або 10% від доходів, людина може отримувати субсидію на нормативну площу (для однієї особи це 31,5 кв. м), а надлишкову житлову площу їй доведеться оплачувати самостійно. Однак, якщо громадянин не в змозі сплачувати повністю за надлишки житлової площі свого помешкання, або якщо він опинився у скрутних життєвих обставинах, можна звернутися до спеціальної комісії, яка створена у кожному районі, місті органами місцевого самоврядування та місцевими органами виконавчої влади із заявою про призначення, як виняток, субсидії. Такою комісією за результатами обстеження сім’ї може бути прийняте рішення про призначення субсидії й на всю житлову площу.

- В якому разі на отримання субсидій не може вплинути наявність автомобіля, дачі?

- Якщо людина має дачний будиночок у садовому товаристві, то це не впливає на право отримувати субсидію, оскільки такі приміщення не є житловими. Але ті дачні будинки у селі, що зареєстровані у БТІ як житлові приміщення, враховуються при визначенні права на субсидію. При цьому підраховується й площа цих приміщень. Наприклад, сім’я із 5 осіб проживає у невеличкій квартирі у місті площею 40 кв. м і має у селі невеликий будинок площею 50 кв. м. Норма користування житловою площею для такої сім’ї становить 115,5 кв. м. Загальна площа квартири та сільського будинку не перевищує цю норму. Така сім’я може розраховувати на субсидію на загальних підставах. Якщо ж загальна площа кількох житлових приміщень, якими користується сім’я, перевищує норму користування житловою площею для цієї сім’ї, субсидія не буде призначена. За таких обставин можна звернутися із заявою до комісії при органах місцевої влади, яка після обстеження має зробити свій остаточний висновок щодо призначення субсидії.

- Чи мають право на житлові субсидії сім’ї, в яких є земельна ділянка площею понад 6 га, та члени особистих селянських господарств?

- Такі сім’ї не обмежуються в своїх правах на субсидії. Головна особливість тут полягає у визначенні їх доходів. Члени особистих селянських господарств є особами, які забезпечують себе роботою самостійно і належать до зайнятого населення за умови, що робота в цьому господарстві для них є основною. Облік особистих селянських господарств здійснюють сільські, селищні, міські ради за місцем розташування земельної ділянки. Саме ці органи мають надавати довідку про належність громадян до членів особистого селянського господарства. За наявності такої довідки членам особистого селянського господарства субсидія призначається на загальних підставах. При цьому дохід таких громадян обчислюється як дохід від земельної ділянки особистого селянського господарства за нормативами, які затверджуються місцевими органами виконавчої влади на календарний рік. І ще дуже  важлива особливість порядку призначення субсидій: до членів сім’ї, доходи яких враховуються при призначенні субсидії, належать особи, зареєстровані у відповідному житловому приміщенні.

- На який час призначається субсидія?

- Зазвичай в межах 6 місяців. В основному, субсидія призначається на опалювальний період. Якщо в період дії субсидії відбувається підвищення тарифів, то вона щомісячно буде автоматично перераховуватися. По закінченню опалювального сезону, відбувається перерахування субсидії. Зазначу, що дуже невелика кількість криворіжців отримують субсидії у літній період. Зазвичай в цей період отримують субсидію не більше 200 криворіжців на місяць. Якщо людина звертається за отримання субсидії у жовтні, то довідку по розміру нарахованої зарплати вона надає за квітень-вересень. Не варто забувати, що у літній період зі зниженням вартості комунальних послуг, людина може отримати субсидію за нульовою ставкою, внаслідок чого, їй прийдеться знову звертатись вже з початком опалювального сезону до управлінь праці та соціального захисту.

- Що робити пенсіонерам, до яких не надійдуть всі необхідні документи, та якщо надіслані у конверті бланки будуть зіпсовані? Де їх ще брати?

- Якщо з якихось причин документи не дійдуть до потенційних отримувачів субсидій, або будуть зіпсовані, необхідно звернутися до управлінь праці та соціального захисту населення за місцем реєстрації (у сільській місцевості – до уповноважених сільських або селищних рад), де можна заповнити заяву та декларацію, а також отримати необхідну консультацію.

- Деякі пенсіонери скаржаться, що вони й донині не отримали ніяких бланків. Це може бути пов’язано з роботою пошти?

- Поясню в чому справа. Наше управління вже розіслало більш ніж 131 000 конвертів з необхідними бланками. При цьому, якщо за місцем мешкання були прописані два і більше пенсіонери, то ми відправляли 1 конверт. Зазначу, що бланки відправлялися тим пенсіонерам, чиї пенсії не перевищувала 1500 гривень на місяць. В разі, якщо до них не надійшов конверт або їх пенсія перевищує зазначену позначку, але вони впевнені, що мають право на субсидію, то такі криворіжці можуть звернутися по допомогу до районних управлінь праці та соціального захисту.

- А хто має повідомити громадянина про отримання субсидії, або автоматично ці дані будуть передані у житлову контору?

- Громадянин, який заявив про своє право на субсидію, отримає повідомлення про те, чи нарахована йому субсидія на житлово-комунальні послуги, чи ні. У повідомленні буде зазначено, на який термін надається субсидія, її розмір, а також розмір обов’язкової плати за кожну послугу. Крім того, кожного місяця до організацій-надавачів послуг надаються списки громадян, яким нараховані субсидії, розміри субсидій та обов’язкової плати.

- Чи є винятки, коли призначення субсидій може відбуватися на розсуд місцевих органів влади?

- При всіх місцевих органах влади створені спеціальні комісії, які займаються питаннями субсидій і розглядають різні ситуації. Їм надано право у деяких випадках призначати субсидії як виняток, з урахуванням конкретних обставин, що склалися в сім’ї.

- Чи може розраховувати на субсидію людина, яка не має роботи та перебуває на обліку у Центрі зайнятості? Та у якому разі безробітний, що перебуває на обліку Центрі зайнятості, може отримувати субсидію?

- Субсидія не призначається в разі, якщо серед зареєстрованих у житловому приміщенні осіб є працездатна особа, яка не працює і не навчається, при цьому не шукає роботу через службу зайнятості протягом 3-х місяців, що передують місяцю звернення за субсидією. Але безробітним, які стоять на обліку у службі зайнятості, субсидія призначається на загальних умовах, для цього надається довідка з центру зайнятості про розмір допомоги по безробіттю за останні 6 місяців.

- Все же таки, якщо у квартировласника прописана безробітна людина, яка скажімо стала на облік у центр зайнятості дуже недавно або офіційно працевлаштована менш ніж півроку назад, чи можливе оформлення субсидії на всіх прописаних членів сім’ї в такому разі?

- Якщо людина хоче оформити субсидію на себе, вона повинна працювати принаймні 3 місяці перед своїм зверненням до державних органів. Якщо людина перебуває на обліку в Центрі зайнятості менше 3 місяців і не має права на оформлення субсидії на загальних умовах, то в такому випадку, субсидія може бути призначена як винятковий випадок, за рішенням спеціальної комісії, яка створена в кожному районі міста. Обов’язковою умовою при комплектуванні документів і їх розгляд на комісії, є наявність акту дослідження матеріально-побутових умов проживання сім’ї. При цьому спеціалісти відвідують місце мешкання такої сім’ї і виносять свій висновок – чи має потребу вона у соціальній допомозі. Це не означає, якщо в людей вдома знаходиться коштовна побутова техніка або зроблений добрий ремонт, вони не отримають субсидію. Колись ця сім’я могла жити добре, але, наприклад, після смерті одного з родичів, її майновий стан різко погіршився… Тому кожен випадок розглядається індивідуально і рішення приймається при врахуванні усіх умов.

- Хто ще має право отримувати державну підтримку з оплати житлово-комунальних послуг крім учасників Програми субсидій?

- В Україні правом на пільги з оплати житлово-комунальних послуг користується близько 7,2 млн. громадян. Найбільша категорія пільговиків - діти війни (понад 4 млн. громадян), які мають право на 25-відсоткову знижку плати за комунальні послуги. Майже 2,3 млн. ветеранів війни мають право на пільги з оплати житлово-комунальних послуг - 100-, 75- або 50-відсоткова знижка плати залежно від категорії: за особливі заслуги і інваліди війни (100%), учасники бойових дій (75%), учасники війни і члени сімей загиблих (померлих) ветеранів війни (50%). Право на відповідні пільги також мають: постраждалі від аварії на ЧАЕС 1 та 2 категорії, багатодітні сім’ї (50-відсоткова знижка плати); пенсіонери з числа медичних, педагогічних працівників, бібліотекарів і працівників міліції у сільській місцевості (безплатне користування житлом з опаленням і освітленням); ветерани військової служби, пенсіонери з числа працівників міліції, слідчих прокуратури, судді у відставці (50-відсоткова знижка плати) тощо. Близько 45 тисяч шахтарів і пенсіонерів з їх числа мають право на отримання компенсації за оплату електроенергії, газу і централізованого опалення житла.

- Деякі ветерани війни в нашому місті лякаються, що оформивши субсидію, вони втратять право на 50% знижку при сплаті комунальних послуг?

- Оформивши субсидію вони таку знижку не втратять. Якщо, навіть після врахування 50% знижки, їх витрати на сплату комунальних послуг перевищують 10% їхніх доходів, то вони мають право на суму перевищення отримати субсидію, при збереженні за собою інших державних пільг.

- Які заходи приймає місцева влада, щоб полегшити «комунальне навантаження» на криворіжців?

- В Кривому Розі ще з 2007 року спрощений механізм отримання субсидії. В нашого управління є високошвидкісний Інтернет і ми працюємо безпосередньо з базою «Новаком» за спеціально розробленими програмами. До нас людина звертається, надаючи лише довідку про доходи (якщо вона працює), заповнює заяву та декларацію. Після цього в неї беруть дозвіл на отримання інформації про склад її сім’ї і розміри комунальних платежів. При цьому ці дві довідки наші працівники беруть самі, криворіжцям не треба стояти у чергах за отриманнях цих довідок.

- Багато криворіжців користується мережею Інтренет та кабельним телебаченням. Чи враховуються платежі по цим послугам при нарахуванні субсидії?

- Ні, в оформленні субсидії враховується лише вартість житлово-комунальних послуг, а також придбання скрапленого газу. Сплата за Інтернет або кабельне телебачення та вартість телефонних послуг не враховуються при розрахунку субсидії.

- Субсидія завжди призначається лише в безготівковому вигляді?

- Так. Єдине виключення – сплата за тверде паливо – вугілля, дрова, тощо.

- Ольго Яківно, як ви вважаєте після зростання цін на житлово-комунальні послуги, наскільки зросте кількість мешканців Кривого Рогу, які отримають право на оформлення субсидій?

- Раніше на опалювальний сезон нашим управлінням оформлювалося більш ніж 20 000 субсидій. З підвищенням ціни на газ, гарчу воду та опалення, за нашими приблизними підрахунками ця цифра зросте мінімум утричі.

- І як ваше управління планує справлятися з такою навалою бажаючих отримати субсидію?

- Передусім, я б попрохала криворіжців, зателефонувати до районних управлінь. Після чого їм буде назначений час прийому, щоби не створювати величезні черги. Наші районні управління працюють з понеділка по п’ятницю з 8.00 до 17.00. У випадку, якщо наявні працівники не зможуть своєчасно справлятися з величезним потоком людей, розглядаються плани розширити прийом громадян на суботу або тимчасово збільшити чисельність нашого персоналу.

P.S. Телефон міського управління праці та соціального захисту – 74-72-77.

Телефони районних відділів управління праці та соціального захисту у Кривому Розі:

Дзержинський район – 92-81-40;
Довгинцівський район – 71-44-19; 71-61-35;
Жовтневий район – 406-00-80; 53-00-95;
Інгулецький район – 21-39-03; 22-31-45;
Саксаганський район – 64-43-83;
Тернівский район – 38-02-60;
Центрально-Міський район – 90-08-26.

До речі, окрім отримання консультацій від працівників районних управлінь праці та соціального захисту, криворіжці можуть звернутися за роз’ясненнями і на урядову «гарячу лінію» Міністерства праці – 0800507309.

Андрій Ройко (з використанням інформації прес-служби Міністерства праці України)


ИА "Кривбасс On-Line" г.Кривой Рог  

КОММЕНТАРИИ — 0


Популярное

Топ обсуждаемых