Голова Ради оборони Кривого Рогу відповів на найпопулярніші запитання щодо водопостачання
Після руйнування Каховської ГЕС та обміління водосховища без дніпровської води залишилося 2/3 Криворізької агломерації (загалом агломерація 800 тисяч разом із селами, на каховській воді було приблизно 550 тисяч). У водосховищі "Південному" залишився місячний запас води. Криворіжці задають багато запитань щодо подальшого водопостачання в місті.
1. Скільки потрібно води, щоб компенсувати відсутність Каховки?
– Близько 11 мільйонів кубометрів на місяць (до 380 тисяч кубів на добу враховуючи споживання міста, сільського району та неминучого випаровування з "Південного").
2. Де можна взяти цю воду?
- Тільки з Карачунів, а до Карачунів перекидати з інших водосховищ Дніпровського каскаду, що стоять вище за течією.
3. Що для цього потрібно зробити?
- Головне - максимальна економія води!
Зараз реалізуються реалізується чотири технічні рішення:
Перше. Основний проєкт – це будівництво водоводів нижче за місто Кривий Ріг від річки Інгулець до «Південного». Інгулець ми будемо поповнювати з Карачунів. Перекидання води необхідно зробити на 30 кілометрів у кілька ниток труби діаметром 1020 мм плюс будівництво насосних, трансформаторних станцій, іншої інфраструктури, закупівлі обладнання.
На цей проєкт гроші виділив Кабінет міністрів України,розпорядник грошей "Державне агентство відновлення та розвитку інфраструктури України". Агентством найнято підрядника, вже працює понад 20 одиниць важкої техніки. Але терміни реалізації проекту залежатимуть від постачання труб, насосів та іншого обладнання з-за кордону. Це величезна кількість, яку треба спочатку купити, а потім привезти та укласти.
Інші три - це допоміжні проєкти (їх необхідно реалізувати для того, щоб подати воду хоча б частково до реалізації основного проєкту):
Друге. Перекид води реверсом через внутрішні трубопроводи АрселорМиттал.
Для цього теж необхідно будувати насосні та водоводи, але в меншому масштабі. За успішної реалізації цього проекту можливе перекидання 25% необхідного обсягу (це до 95 тисяч кубометрів води на добу, більше система не пропустить). Але це теж необхідно робити хоча б для того, щоб компенсувати випаровування і не дати "Південному" повністю висохнути. Проєкт реалізують АМКР разом із Міськводоканалом без залучення державного фінансування.
Третє. Побудувати нові трубопроводи та насосні та використовувати воду КРЕСівського водосховища для поповнення "Південного". Обсяг води там дозволить закрити до 70% потреби терміном на три місяці (потім вода там закінчиться). Проєкт реалізує Міськводоканал своїми потужностями за кошти обласного та міського бюджетів.
Четверте. Йде розширення (укладання труб більшого діаметру) усередині міста, у місцях з'єднання карачунівської води та каховської. Це робиться для того, щоб якнайдалі "продавити" карачунівську воду на північ міста і таким чином зменшити споживання з "Південного". Проєкт реалізує Міськводоканал спільно з ЮНІСЕФ.
Робиться те, що ніколи не робилося. Фактично одночасно йде проектування, будівництво трас, закупівлі та інше. Робота ведеться практично цілодобово.
4. Чи може виявитися, що дві третини міста залишаться взагалі без води?
- Може. Найбільш критичний період – вересень-жовтень. Зараз гарантії по термінах – без наявності труб, насосів та інших матеріалів – дати не зможе ніхто.
5. Що робити у такому разі?
Перше. Наразі відпрацьовується технічне рішення, яким чином "проштовхувати" карачунівську воду на північ міста при відключенні Центрально-Міського та інших районів міста, запитаних від карачунівської води. Якщо вийде, то режим роботи буде: один день одна половина міста з водою (Південь), другий день інша половина міста з водою (Північ). На жаль, це рішення неможливе для Інгульця (немає дотику карачунівської води з водою з "Південного").
Друге. Буде розвезення води цистернами та іншими ємностями. Наразі відпрацьовується, де ми зможемо залучити їх додатковий обсяг.
6. На які райони подається карачунівська вода, а на які з Південного?
- Центрально-Міський повністю, Металургійний, Саксаганський (до автовокзалу та району площі Володимира Великого), Мирівське – це Карачуни. Решта міста – це "Південне".
7. Чи потрібно заощаджувати воду там, де подача йде з Карачунівського водосховища?
- Так. Тому що ми "проштовхуємо" карачунівську воду якнайдалі на північ, щоб зменшити споживання з "Південного".
Популярное
До Міжнародного дня захисту дітей у Кривому Розі відбулася виставка малюнків «Країна дитячих мрій»
17:39, 30 май 2024
Топ обсуждаемых
Росія завдає масованого ракетного удару по Україні. У Кривому Розі пролунала серія вибухів
07:27, 17 ноя 2024
08:37, 17 ноя 2024
КОММЕНТАРИИ — 0